piątek, 7 czerwca 2013

Kaptur damski z "Romansu o Aleksandrze"

Nareszcie! Biorąc pod uwagę, że zaczęłam ten kaptur w marcu, a skończyłam dziś - i to tylko dlatego, że zaczynam być przytłoczona niedokończonymi rzeczami - straszliwie się obijałam. Mniejsza o to.

 Po lewej jest mój pierwowzór z Romansu o Aleksandrze. Pierwotnie zakładałam wypuszczenie podszewki na górę w ten sam sposób, ale postanowiłam sobie to podarować, bo efekt mi się nie spodobał. Sam haft - rząd kółek między podwójnymi liniami - widziałam też w innych źródłach, nawet na XV-wiecznych nogawicach, że o sukni nie wspomnę. 
Widywałam u innych kaptury haftowane jedynie paskiem u dołu. Fajne były, też zaczęłam o czymś takim myśleć. Kiedy znalazłam sobie ten kapturek, postanowiłam pojechać po bandzie i go wydziabać.I w ten oto sposób wzbogaciłam się o kolejną zachciankę przy minimalnych nakładach finansowych (wełnę zakosiłam lubemu z resztek po cotehardie). Skończyłam też jeszcze jeden zwykły, męski kaptur, ale jest zdecydowanie mniej efektowny. :P

2 komentarze:

  1. Skąd masz pewność, że to haft, a nie faktura materiału?

    OdpowiedzUsuń
  2. Bałam się raczej, że to może być druk. :) Postawiłam jednak na haft w związku z licznymi przykładami kapturów, które ewidentnie były haftowane. Sam wzór powtarzał się też w innych źródłach - podeślę Ci 2 przykłady na fb. :)

    OdpowiedzUsuń